Treibball – niedoceniony psi sport

Trening behawioralny

Jan Nijboer to Holender mieszkający w Niemczech. Jako socjopedagog i terapeuta z wykształcenia połączył swoją wiedzę z wielką pasją kynologiczną i szacunkiem do psów – opracował autorski system pracy z psami Natural Dogmanship, oparty na holistycznym podejściu do zachowania każdego psa w poszanowaniu jego biologii, indywidualizmu i osobowości.

Doradztwem w szkoleniu psów zajmuje się zawodowo od 1984 roku, więc opracowana przez niego filozofia była swoistym przełomem i przewrotem w postrzeganiu psów w metodykach pracy szkoleniowej. Oprócz swojego systemu pracy opracował również projekt specjalnej Preydummy, czyli saszetki z jedzeniem wykorzystywanej m.in. w szkoleniu i nauce aportu. Założył też Centrum International Natural Dogmanship®, gdzie prowadzi szkolenia oraz seminaria dla opiekunów psów i trenerów chcących pracować wg jego metodyki. 

Świadomość istoty partnerstwa


W jego podejściu pies jest zwierzęciem społecznym, dla którego kontakt z człowiekiem jest ogromną wartością. Uczula na indywidualne potrzeby każdego psa – pod względem zarówno gatunkowym, rasy, jak i osobowościowym. Filozofia Nijboera nakazuje opiekunom psów uczciwe i sprawiedliwe podejście do usposobienia ich własnego psa. Sam też uważa, że nie uczy on, jak wyłączyć dane zachowanie, lecz kształci w psich przewodnikach świadomość istoty partnerstwa w relacji z czworonogiem, rewidując pogląd na gatunek psa, co w jego mniemaniu wpływa na zmianę postrzegania metodologii szkoleniowej. W przypadku prezentowania przez psa zachowań niepożądanych wraz z jego opiekunami odkrywa i analizuje przyczyny problemów behawioralnych, dobierając pod to odpowiednie metody pracy. Niewątpliwe jest on trenerem, który mobilizuje ludzi do myślenia i analizy psiej natury, aby dobierać aktywności oraz wzbogacenia środowiskowe adekwatnie do potrzeba psa, w zgodzie z jego osobistymi preferencjami. Stawia na relację psa z opiekunem oraz edukacj...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • Wydania czasopisma "Pies z Charakterem"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych numerów czasopisma w wersji elektronicznej
  • Zniżki na konferencje i szkolenia
  • ...i wiele więcej!

Przypisy