Trening nicnierobienia

Trening behawioralny

Psy kochają ruch w każdej jego formie i jest to rzecz zupełnie normalna. Opiekunowie powinni jednak umieć zrównoważyć tę aktywność odpoczynkiem. Jak to zrobić?

„Jak to, mój pies ma się nie ruszać?”. Właśnie tak! Twój pies musi umieć się zatrzymać – tylko tyle i aż tyle. Dlaczego? Ponieważ w bezruchu lepiej skupi się na obserwacji otoczenia. Może sam ocenić, czy sytuacja, w której się znalazł, jest dla niego komfortowa. Jeżeli tak uzna, sam się uspokoi i się wyluzuje. Takie chwile wyhamowania naprawdę działają i są absolutnie potrzebne zarówno psom, jak i nam.

Korzyści z treningu nicnierobienia

Nicnierobienie uczy psa cierpliwego oczekiwania na rozpoczęcie pracy, przydaje się więc w każdym treningu. Łatwiej wówczas nauczyć czworonoga pozostawania w konkretnych pozycjach, czekania na swoją kolej czy skupienia się na przewodniku. Dzięki treningowi nicnierobienia pies po prostu rozumie, że czasem musi się zatrzymać.
Trening nicnierobienia to także podstawa pracy z psami lękliwymi i wycofanymi, które mają duży problem ze środowiskiem. Dzięki obserwacji otoczenia z bezpiecznej odległości łatwiej zrozumieją, że nie dzieje się nic złego, zatem właściwie nie mają się czego bać.

Grunt to równowaga 

Zarówno opiekunowie, jak i zwierzęta potrzebują w życiu równowagi. Jak to się ma do nicnierobienia? Znamy dobrze sytuację, w której pies pozostawiony sam zniszczył pół mieszkania. Podrapane drzwi, nadgryziona kanapa, ogólny bałagan. Uznajemy, że pies był pewnie niewybiegany, dlatego znalazł odpowiedni sposób na pozbycie się nadmiaru energii. Nie do końca. Na aktywność fizyczną pies zużywa jedynie około 10% swojej energii. Reszty potrzebuje na zaspokojenie popędu łowieckiego, myślenia, a nawet przeżuwania. Gdzie tu miejsce na nicnierobienie?
Przede wszystkim musimy pamiętać, że jesteśmy odpowiedzialni za to, czy pies potrafi nic nie robić – także wtedy, kiedy nie ma nas w domu. Nicnierobienie równoważy aktywność czy intensywny trening. I odwrotnie – techniczne treningi wymagające dużego skupienia równoważymy aktywnością. Równowaga to...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • Wydania czasopisma "Pies z Charakterem"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych numerów czasopisma w wersji elektronicznej
  • Zniżki na konferencje i szkolenia
  • ...i wiele więcej!
Sprawdź

Przypisy