Dlaczego dotyk jest ważny?

Relacje i komunikacja

Uspokajająca moc dotyku pomaga psom lękowym i reaktywnym, dlatego warto poznać masaż TTouch i wykorzystanie owijek, czyli materiału, którym naciskamy na skórę zwierzęcia i wyciszamy jego układ nerwowy.

Owijki są relatywnie proste w użyciu, jednak aby odgrywały swoją rolę, niezbędne jest zastosowanie odpowiednich kroków i zaleceń.
Skąd właściwie wzięły się owijki? Otóż stanowią one element Tellington TTouch, terapeutycznej metody pracy ze zwierzętami, wykorzystywanej na całym świecie. Dzięki naciskowi na skórę psa owijka „wycisza” jego układ nerwowy, a także polepsza świadomość siebie w przestrzeni, wzmacnia poczucie bezpieczeństwa i ugruntowania w swoim ciele. Często też uciska punkty akupresury odpowiedzialne za uspokojenie emocji. 
Owijki mogą sprawdzić się zarówno u psów, które lękowo reagują na otoczenie (walką, ucieczką bądź zamrożeniem), jak również u tych, które z natury są wysoko wrażliwe i wystarczy im stosunkowo niewielka dawka bodźców, aby stały się pobudzone i rozdrażnione.

Jak korzystać z owijek?

Przede wszystkim trzeba nauczyć się odpowiednio interpretować sygnały, które wysyła pies, aby właściwie rozpoznać, jak czuje się w owijce. Gdy wpadnie w stan zamrożenia, nie będzie chciał ruszyć się z miejsca, zacznie oblizywać nos, a jego ciało się usztywni, od razu zdejmijmy z niego owijkę. Z kolei sygnały świadczące o rozluźnieniu to: mlaskanie, mrużenie oczu, głębokie westchnienia, przeciąganie się, drżenie ciała (jeśli pies zaśnie w owijce, czasem jego ciało zaczyna drżeć – to proces rozluźniania się, którego nie wolno przerywać).
Dobra owijka powinna być zrobiona z materiałów, które przylegają do ciała bez marszczenia się, jak np. bandaż do trójpłaszczyznowej terapii stóp (można go kupić np. na platformach sprzedaży interenetowej).
Gdy pies jest owinięty, trzeba zawsze być w pobliżu. Może bowiem zdarzyć się tak, że przez 10 minut zwierzak będzie spokojny, ale już po jedenastu będzie chciał, by zdjąć owijkę.
Zadbajmy też, aby stopniowo przyzwyczaić naszego psa do bandaża. Wiele zwierząt nie pozwala na założenie sobie owijki nawet po kilku próbach.

POLECAMY

Owijanie krok po kroku

Na zdjęciach przedstawiono najbardziej podstawową owijkę i pokazano krok po kroku, jak założyć ją psu.

Krok pierwszy:
Przełóż bandaż pod szyją psa, trzymając obie jego końcówki w dłoniach. Upewnij się, że taśma spoczywa na wysokości mostka.

Krok drugi:
Skrzyżuj bandaż pomiędzy łopatkami psa.

Krok trzeci:
Zawiąż bandaż na luźny supeł. Upewnij się, że końcówki bandaża są ukryte. Ważne, by supeł zawiązać na boku ciała, a nie na kręgosłupie! Po wykonaniu tych kroków zachęć psa do zrobienia paru kroków, aby przekonał się, że nic złego się nie dzieje.
 

Przypisy