Dlaczego dotyk jest ważny?

Relacje i komunikacja

Uspokajająca moc dotyku pomaga psom lękowym i reaktywnym, dlatego warto poznać masaż TTouch i wykorzystanie owijek, czyli materiału, którym naciskamy na skórę zwierzęcia i wyciszamy jego układ nerwowy.

Owijki są relatywnie proste w użyciu, jednak aby odgrywały swoją rolę, niezbędne jest zastosowanie odpowiednich kroków i zaleceń.
Skąd właściwie wzięły się owijki? Otóż stanowią one element Tellington TTouch, terapeutycznej metody pracy ze zwierzętami, wykorzystywanej na całym świecie. Dzięki naciskowi na skórę psa owijka „wycisza” jego układ nerwowy, a także polepsza świadomość siebie w przestrzeni, wzmacnia poczucie bezpieczeństwa i ugruntowania w swoim ciele. Często też uciska punkty akupresury odpowiedzialne za uspokojenie emocji. 
Owijki mogą sprawdzić się zarówno u psów, które lękowo reagują na otoczenie (walką, ucieczką bądź zamrożeniem), jak również u tych, które z natury są wysoko wrażliwe i wystarczy im stosunkowo niewielka dawka bodźców, aby stały się pobudzone i rozdrażnione.

Jak korzystać z owijek?

Przede wszystkim trzeba nauczyć się odpowiednio interpretować sygnały, które wysyła pies, aby właściwie rozpoznać, jak czuje się w owijce. Gdy wpadnie w stan zamrożenia, nie będzie chciał ruszyć się z miejsca, zacznie oblizywać nos, a jego ciało się usztywni, od razu zdejmijmy z niego owijkę. Z kolei sygnały świadczące o rozluźnieniu to: mlaskanie, mrużenie oczu, głębokie westchnienia, przeciąganie się, drżenie ciała (jeśli pies zaśnie w owijce, czasem jego ciało zaczyna drżeć – to proces rozluźniania się, którego nie wolno przerywać).
Dobra owijka powinna...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • Wydania czasopisma "Pies z Charakterem"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych numerów czasopisma w wersji elektronicznej
  • Zniżki na konferencje i szkolenia
  • ...i wiele więcej!
Sprawdź

Przypisy