Dobroczynny wpływ spacerów - Rola psa we wspomaganiu rozwoju ruchowego

Psychologia zwierząt

Uczciwe zaangażowanie w spacer z psem wszystkim wychodzi na dobre. Wspólna wędrówka w nowe, ciekawe miejsca oraz urozmaicanie środowiska, w którym przebywamy, uszczęśliwiają nas i naszego czworonoga, czynią lepszym jego świat i pogłębiają łączącą z nami więź.

W świecie człowieka aktywność fizyczna jest jednym z najważniejszych elementów dbałości o zdrowie. Zalecenia Światowej Organizacji Zdrowia mówią, że dla dobrego zdrowia i samopoczucia wskazane jest, aby wszyscy dorośli (między osiemnastym a sześćdziesiątym czwartym rokiem życia) poświęcali 150–300 minut tygodniowo na ćwiczenia aerobowe o umiarkowanej intensywności, np. spacer czy jazdę na rowerze. 

 

 

Niestety, wiele osób wciąż nie docenia korzyści płynących z aktywności fizycznej i nie wprowadza jej do swojego życia. Być może wynika to z nadmiernej presji nakładanej przez środowisko propagujące zdrowy styl życia, a może z braku czasu czy niedostatku motywacji. Zmuszanie się do czegoś nigdy nie sprawia frajdy. 

Bodziec w postaci psa

Przecież spacer z psem nie dość, że wymaga regularności (co najmniej trzy razy dziennie), to jeszcze jest doskonałą okazją do ruchu na świeżym powietrzu. Sprzyja utrzymaniu dobrej kondycji nie tylko naszej, ale także psa. Systematyczna aktywność sprawi, że poczujemy się o wiele lepiej, zmęczenie będzie mniej odczuwalne i prawdopodobnie przybędzie nam energii. U starszych osób ruch pozwala dłużej zachować samodzielność, opóźnia procesy starzenia się i niekorzystne zmiany w sprawności fizycznej i psychicznej. 

Uczciwe zaangażowanie w spacer z psem wszystkim wychodzi na dobre, zwłaszcza gdy przyjmuje on formę rodzinnych wypraw lub towarzyskich spotkań z innymi psiarzami. Wspólna wędrówka w nowe, ciekawe miejsca oraz urozmai­canie środowiska, w którym przebywamy, uszczęśliwiają nas i naszego czworonoga, czynią lepszym jego świat i pogłębiają łączącą z nami więź.

 

 

Osobom bardziej zaawansowanym ruchowo poleca się również wspólne bieganie czy jazdę na rowerze w towarzystwie psa. Jest cały katalog psich sportów: canicross – bieganie za psem przyczepionym linką do uprzęży człowieka, dogtrekking – długodystansowe wędrówki z psem, głównie po terenach górzystych, agility – bieg przez tor przeszkód, fresbee – rzucanie dysków i łapanie ich przez psa; bikejoging – pies biegnie przed rowerem, przyczepiony linką do uprzęży rowerzysty.

Kynoterapia

Oprócz codziennego motywowania nas do spacerów, umiarkowanej aktywności fizycznej czy uprawiania dyscyplin sportowych, pies może brać czynny udział w procesach rozwoju ruchu, rehabilitacji, usprawniania motoryki zarówno osób starszych, jak i dzieci. Dotyczy to osób zdrowych, ale także z upośledzeniem umysłowym czy niepełnosprawnością intelektualną, z zaburzeniami ruchu, percepcji, lateralizacji albo orientacji przestrzennej. 

Terapeutyczna rola psa we wspomaganiu rozwoju ruchowego może być bezpośrednia (pies aktywnie uczestniczy w ćwiczeniach) lub pośrednia (pies jest biernym obserwatorem wykonywanych zadań). Już sama obecność kudłatego terapeuty wzmacnia motywację do ćwiczeń. Ćwiczenia wykonywane ze zwierzęciem często przychodzą łatwiej.

Stworzony przez zespół terapeutyczny (pies i przewodnik) pozytywny klimat emocjonalny sprawia, że osoba ćwicząca chętniej podejmuje się stawianych przez terapeutę zadań. Mimo ograniczeń wynikających z dysfunkcji ruchowych z zapałem utrzymuje aktywność, osiągając tym samym cele rehabilitacyjne. Małe dziecko bardzo rzadko rozumie słuszność i konieczność wykonywania nieprzyjemnych często ćwiczeń, ale obecność psa sprawia, że wysiłek wkładany w wykonanie zadania nabiera sensu, zwłaszcza gdy daje bezpośredni rezultat.

Klucz do sukcesu

Kreatywność terapeuty, uwzględniająca oczywiście możliwości psa, stwarza niemal nieograniczone pole do działań rehabilitacyjnych. Bez względu jednak na to, z kim pracuje – osobą dorosłą, osobą starszą czy dzieckiem – przed rozpoczęciem procesu terapii musi dokładnie poznać ogólny stan zdrowia pacjenta, zmiany w obrębie narządów ruchu oraz zdolności komu...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • Wydania czasopisma "Pies z Charakterem"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych numerów czasopisma w wersji elektronicznej
  • Zniżki na konferencje i szkolenia
  • ...i wiele więcej!
Sprawdź

Przypisy