Gdy psie zmysły zawodzą

Relacje i komunikacja

Ciało psa to świetnie funkcjonujący mechanizm, z wieloma podzespołami, które w wypadku awarii jednego z nich starają się nadrabiać deficyt. Co się zatem dzieje, gdy zawiodą oczy, uszy albo nos? Czy pies jest w stanie wtedy w miarę normalnie żyć?

Pies dysponuje sześcioma zmysłami: węchem, słuchem, wzrokiem, równowagą, dotykiem, smakiem. Każdy z nich przekazuje inny rodzaj bodźców układowi nerwowemu psa. Narządy zmysłów zbudowane są z wysoce wyspecjalizowanych i wrażliwych komórek. Przez zakończenia nerwowe i neurony, a także liczne substancje przekaźnikowe, łączą się z określonymi partiami mózgu, które analizują dostarczone dane, podejmują decyzje, konstruują oraz przesyłają jasne instrukcje do konkretnych miejsc organizmu, które działają tak, aby zaspokoić biologiczne potrzeby zwierzęcia. Najmniejszy błąd w odbiorze nawet pozornie nieistotnego bodźca może kosztować życie, więc narządy zmysłów muszą działać perfekcyjnie.

Gdy chorują zmysły

Gdy jeden z psich zmysłów zaczyna szwankować, jego zadania starają się przynajmniej częściowo przejąć inne. Na ile jednak skutecznie to robią? Czy opiekunowie mogą wtedy w jakiś sposób pomóc?

POLECAMY

Wzrok

Pies jest drapieżnikiem, więc podczas polowania musi dobrze widzieć ruchy ofiary. Dlatego ma oczy dalekowidza, wyczulone na zmiany w środowisku. O wiele mniejsze znaczenie niż u ludzi ma widzenie kolorów. Jeśli rzucimy psu w trawę czerwoną piłeczkę, a pies znajdzie ją, węsząc, to jeszcze nie dowód na jego ślepotę. To kwestia widzianych...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • Wydania czasopisma "Pies z Charakterem"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych numerów czasopisma w wersji elektronicznej
  • Zniżki na konferencje i szkolenia
  • ...i wiele więcej!

Przypisy