Jak kochają psy?

Psychologia zwierząt

Do bezinteresownej oraz bezgranicznej miłości psów do ludzi nie trzeba chyba przekonywać nikogo. Merdające ogonki, mokre noski i oczy pełne uczuć, to kwintesencja ogromnych emocji u psa. Jednak czy zastanawialiście się kiedyś nad tym, jak to wszystko działa? Jak kochają nas psy?

Zacznijmy od rzeczy, które od razu rzucają się w oczy. Szczególnie są widoczne, kiedy wracacie do domu, bawicie się z psem, głaszczecie go lub podajecie mu ulubiony przysmak. Pierwszą oznaką wielkiej miłości u psa jest nieustannie machający ogon. Często towarzyszą temu szeroko otwarty pysk i „maślane” oczy.

I że Cię nie opuszczę…

Psy, które są zapatrzone w swoich opiekunów, bardzo często nie opuszczają ich na krok. Chcą być blisko człowieka, czuć się kochane i bezpieczne. Pomimo iż w psim środowisku zbyt intensywny i długi kontakt jest źle odbierany, to zdarzają się wyjątki, psy, które go wręcz uwielbiają. Wpatrują się prosto w oczy, jakby chciały powiedzieć: „kocham cię”. Warto wtedy odwzajemnić spojrzenie i okazać psu swoje zainteresowanie. 
Inną oznaką świadczącą o tym, że pies Was kocha, jest próba nawiązywania kontaktu i zwrócenia na siebie uwagi. Wszelkie przynoszenie zabawek, szczekanie, wchodzenie pod rękę, lizanie po twarzy, trącanie łapą czy kładzenie pyska na kolanach to zdecydowanie sygnały oznaczające ogromne uczucia. Pamiętajcie jednak, aby rozróżnić, kiedy pies naprawdę potrzebuje Waszej atencji, a kiedy jest to zwykłe wymuszanie, spowodowane przykładowo nudą. 

Tęsknota boli

Wyrzuciliście tylko śmieci, a pies wariuje jakby nie było Was rok? Okazuje się, że psy tęsknią tak samo jak ludzie, a zostawanie samemu nie jest dla nich naturalne. Żyjąc w stadzie, zawsze mają kogoś w pobliżu, więc ich radość i tęsknota są całkowicie szczere. Prawdopodobnie, kiedy nie ma Was w domu, to pies od razu biegnie na łóżko. Tuli się do poduszki, gdzie czuje Wasz zapach, dzięki czemu się uspokaja, a uczucie samotności staje się mniejsze.

Miłość vs. relaks

Pies, który kocha i czuje się kochany, potrafi zasnąć głębokim snem. Nie musi być czujny, ponieważ czuje się bezpiecznie. Taki pies będzie chrapać, biegać przez sen, a nawet leżeć na plecach – jest to najbardziej bezbronna postawa.

Sygnały uspokajające

Pamiętajcie jednak, aby nie nadinterpretować psich zachowań i nie nadawać im ludzkich cech, poprzez pryzmat swoich uczuć i emocji. Przykładowo ściskanie, przytulanie i całowanie może być dla psa mało komfortowe oraz nienaturalne. W tym momencie nie ma on możliwości ucieczki, może czuć się skrępowany i odczuwać dyskomfort. Warto obserwować swojego psa i sprawdzić, czy w danej sytuacji nie wysyła sygnałów uspokajających. Należą do nich:

  • odwracanie głowy,
  • pokazywanie białek oczu, silne odwracanie,
  • odwracanie ciała,
  • oblizywanie s...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • Wydania czasopisma "Pies z Charakterem"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych numerów czasopisma w wersji elektronicznej
  • Zniżki na konferencje i szkolenia
  • ...i wiele więcej!
Sprawdź

Przypisy