Jak przełamać lęk przed gabinetem weterynaryjnym i lekarzem weterynarii?

Behawiorysta radzi

Na sposób zachowania zwierząt oraz tolerancję różnych sytuacji ma wpływ wiele czynników, które końcowo kształtują danego osobnika. Część elementów jest zależna od hodowcy, a część już od nowego opiekuna i jego podejścia do socjalizacji. Statystycznie historie pacjentów, z którymi przychodzi się nam zmierzyć, ujawniają braki lub błędy popełniane przez opiekunów w tym wrażliwym czasie. Bardzo często problematyczną kwestią staje się wizyta u lekarza weterynarii, a także pozostałe lekarsko-pielęgnacyjne czynności.

Wiele z procedur przeprowadzanych w gabinecie weterynaryjnym jest nieprzyjemnych dla zwierzęcia, co wiąże się z wdrukowaniem przykrych, bolesnych i nacechowanych lękiem wspomnień. Jeżeli dołączymy do tego obrazu zwierzę wrażliwe, z tendencją do zachowań lękowych, braki socjalizacyjne i niepewność działań opiekuna, to mamy smutny przepis na katastrofę, która będzie się pogłębiała z biegiem życia zwierzęcia.
Doświadczenie pokazuje wiele historii pacjentów, którzy bardzo źle znoszą wizyty u lekarza weterynarii, jednakże nie zawsze trudność w opanowaniu stresu wynika z zachowań lękowych zwierzęcia czy jego bolesnych doświadczeń. Jak się okazuje, wielokrotnie źródłem chaotycznych zachowań w gabinecie lekarskim jest sam opiekun.

Pierwsze wrażenie, budowanie relacji

Na sposób zachowania zwierzęcia w gabinecie lekarskim ma wpływ wiele czynników i w dużej mierze to od nas, ludzi, będzie zależało, jak pies będzie tolerował spotkania z lekarzem weterynarii. W tym procesie ogromną rolę odgrywają opiekun zwierzęcia oraz lekarz weterynarii, gdyż kluczem do sukcesu jest zbudowanie prawidłowej relacji z personelem lecznicy, opartej na zaufaniu i przyjemnych skojarzeniach. W związku z tym podstawą są świadomość opiekuna i jego zaangażowanie w budowanie pozytywnych skojarzeń z zakładem leczniczym. Doskonale, jeżeli personel zakładu bierze w tym procesie udział chętnie i rozumie, o co toczy się gra. Z du...

Ten artykuł jest dostępny tylko dla zarejestrowanych użytkowników.

Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się.

Przypisy