Kynoterapia w logopedii

Relacje i komunikacja

Terapeutyczne działanie psów wykorzystywane jest na wielu płaszczyznach pracy zarówno z dziećmi, jak i z osobami dorosłymi. Psie wsparcie jest nieocenione w terapii rozwojowej, w tym również w logopedii. Jaką rolę odgrywa w niej pies terapeuta?

Komunikowanie się ludzi między sobą we współczesnym świecie jest najczęstszą formą zachowania społecznego. W ten sposób nawiązujemy kontakty i podtrzymujemy relacje, wzajemnie się wzbogacamy, warunkujemy istnienie grup społecznych i co za tym idzie – unikamy samotności. Za pomocą mowy codziennie wyrażamy swoje myśli, uczucia, pragnienia, zdobywamy i przekazujemy informacje.

Rola komunikacji

Zacznijmy od noworodka. Najwcześniejszymi sygnałami wykorzystywanymi przez niego w celach komunikacyjnych są płacz i krzyk. Dopiero około drugiego, trzeciego miesiąca życia niemowlę zaczyna głużyć, czyli wydawać przypadkowe dźwięki. Między piątym a szóstym miesiącem życia pojawia się gaworzenie, polegające już na świadomym wydawaniu dźwięków pod kontrolą słuchu.
W ten sposób krok po kroku dzieci nabywają zdolności komunikacyjnych, by pod koniec drugiego roku życia móc porozumiewać się z otoczeniem za pomoc...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • Wydania czasopisma "Pies z Charakterem"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych numerów czasopisma w wersji elektronicznej
  • Zniżki na konferencje i szkolenia
  • ...i wiele więcej!

Przypisy