Lęk przed człowiekiem - Jak go oswoić

Psychologia zwierząt

Twój pies nie ma problemu z innymi zwierzętami, a boi się ludzi? Przerażają go większe skupiska ludzi i zwierząt? Osoby, których nie zna? A może problem objawia się tylko po zmroku? Dlaczego psy boją się ludzi? Jak można ten lęk oswoić?

Zapraszamy również do wzięcia udziału w XVIII Ogólnopolskiej Konferencji Behawioryzmu Zwierząt ONLINE!

Psy boją się ludzi z różnych powodów, których wachlarz rozciąga się od źle przeprowadzonej socjalizacji po negatywne doświadczenia już w dorosłym życiu. Różnie reagują podczas spotkań: szczekają, warczą, próbują się rzucać albo chowają się za właścicieli i piszczą. Zazwyczaj próbujemy je uciszać albo odciągać, choć wcale nie chcą za nami iść. To niedobre metody, bo nie pokazują zwierzętom jednej podstawowej rzeczy: że w towarzystwie człowieka mogą czuć się bezpiecznie i komfortowo.

POLECAMY

Podróż w czasie

Szukając przyczyny psiego lęku przed człowiekiem, musimy cofnąć się do czasów szczenięcych. Kluczowe znaczenie ma okres między trzecim a czwartym tygodniem życia. To właśnie wtedy następuje przebudzenie zmysłów. Pies staje się bardziej czujny, obserwuje swoje środowisko, naśladuje swoją matkę i bawi się z rodzeństwem. Wtedy też zaczyna bardziej interesować się ludźmi. Dlatego biorąc psa z hodowli, warto się dowiedzieć, jak przebiegała jego socjalizacja. Nie zawsze jednak mamy taką możliwość. Ze schroniska czy z fundacji często bierzemy psy po prz...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • Wydania czasopisma "Pies z Charakterem"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych numerów czasopisma w wersji elektronicznej
  • Zniżki na konferencje i szkolenia
  • ...i wiele więcej!

Przypisy