Lęki i obawy adoptowanego psa. Czego się spodziewać i jak sobie z tym radzić?

Behawiorysta radzi

Trudno jednoznacznie określić, czego może bać się pies adoptowany. Jeżeli znana jest jego przeszłość, to pracę z nim można zacząć od razu, często już w domu tymczasowym lub schronisku. Jeśli jednak niewiele wiadomo o przeszłości zwierzęcia, warto poświęcić pierwsze dni czy tygodnie na uważną obserwację.

Osoby, które zdecydowały się na dzielenie swojego życia z psem, coraz częściej udają się do najbliższego schroniska lub do fundacji zajmującej się bezdomnymi zwierzętami. Zanim jednak podejmą taką decyzję, powinny uświadomić sobie, że do tego rodzaju adopcji trzeba odpowiednio się przygotować. Przede wszystkim trzeba zrobić dokładne rozeznanie, co można psu zaoferować, a więc wziąć pod uwagę własny wiek, aktywność, ilość czasu spędzaną poza domem, osobiste doświadczenie w pracy ze zwierzętami, a nawet własny charakter. Bardzo ważne jest też rozważenie, czy domowy budżet wytrzyma dodatkowe obciążenie w postaci kosztów jedzenia lub leczenia nowego domownika (to szczególnie ważne w wypadku dużych ras lub zwierząt w podeszłym wieku). 

Dobre dopasowanie

Kolejny krok to zastanowienie się, jaki typ psa będzie najlepiej pasował. Ludzie młodzi i aktywni, którzy są w stanie poświęcić psu sporo czasu, mogą się zdecydować na psa młodego, o żywiołowym charakterze, potrzebującego sporej dawki aktywności fizycznej i psychicznej. Z kolei do osób starszych czy domatorów najlepiej będzie pasował pies o zrównoważonym charakterze i niedużych potrzebach w zakresie aktywności fizycznej. Dla osób starszych lepsze będą niew...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • Wydania czasopisma "Pies z Charakterem"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych numerów czasopisma w wersji elektronicznej
  • Zniżki na konferencje i szkolenia
  • ...i wiele więcej!

Przypisy