Łowca na smyczy. Jak poradzić sobie z agresją łowiecką?

Behawiorysta radzi

Z czego wynika „niewinna” zabawa psa, polegająca na szarpaniu pluszowego misia? Albo dlaczego lubi wyciągać z zabawek wypełnienie? Tak – pies „zabija” swoją „ofiarę”. On wciąż jest drapieżnikiem i dlatego nie jesteśmy w stanie wygrać z jego instynktem, jednak zawsze musimy nad nim zapanować.

Wraz z rozwojem cywilizacyjnym człowieka zmieniał się również jego najwierniejszy towarzysz – pies. Współczesny Canis lupus familiaris rzadko kiedy spełnia jakieś dawne funkcje i zadania, np. stróżowanie, polowanie, pilnowanie stad itp. Oczywiście, obecnie też mamy psy pasterskie czy tzw. służbowe, jednak stanowią one niewielki procent psiej populacji, dla której nadrzędnym zadaniem stało się towarzyszenie ludziom. 
Oczywiście, jako opiekunowie zawsze musimy być czujni, gdyż całkiem zwyczajne zachowania mogą czasami stać się poważnym problemem behawioralnym, oznaczać chorobę somatyczną. Pies może też w ten sposób sygnalizować, że w jego życiu dzieje się coś niedobrego, np. brakuje mu jakichś aktywności lub ma ich za dużo.

Agresja myśliwego

Takim właśnie problemem jest agresja w każdej postaci, ale szczególnie niezrozumiała i problematyczna bywa tzw. agresja łowcza (ang. predatory aggresion) lub gończa (ang. hunting aggresion). Bardzo często prezentują ją psy, które na co dzień nie stwarzają żadnych problemów, odbyły szkolenie i nie wykazują innych zachowa...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • Wydania czasopisma "Pies z Charakterem"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych numerów czasopisma w wersji elektronicznej
  • Zniżki na konferencje i szkolenia
  • ...i wiele więcej!

Przypisy