Nauczyciel dobrych emocji. Jak pies uczy nas dawać komuś akceptację

Relacje i komunikacja

Nie wszyscy zdajemy sobie sprawę z tego, jak bardzo psy wpływają na nasze życie i charakter. Pozytywna relacja z nimi przynosi korzyści dla zdrowia fizycznego, psychicznego, a nawet funkcjonowania społecznego.

Kontakt z psem zapewnia nam radość, przyjemność i spokój. Ma to związek z oksytocyną, zwaną inaczej hormonem szczęścia lub przywiązania. Badania neurobiologów potwierdzają, że kontakty z psami zwiększają produkcję tego hormonu przez nasze organizmy, dzięki czemu traktujemy czworonożnych towarzyszy z empatią, troską i wyrozumiałością. Emocje te przenosimy później na domowników i znajomych, a nasze życie staje się barwniejsze, weselsze, a przede wszystkim spokojniejsze.

Szczęśliwi psów nie liczą

Paul Zak, amerykański neuroekonomista, postanowił przyjrzeć się bliżej temu zagadnieniu. Opracował eksperyment, w którym jego współpracownicy pobrali od grupy ochotników krew i oznaczyli w każdej próbce poziom hormonów. Następnie przyprowadzili badanym psy do zabawy, a na koniec ponownie pobrali krew do badania. Jak się okazało, u 30% osób wzrósł poziom oksytocyny. Zak i jego współpracownicy zauważyli jednak pewną prawidłowość: w tej grupie znalazły się osoby, które miały już zwierzęta. Neuroekonomista był pewien jednego – im dłużej przebywamy z psami, tym wyższy mamy poziom oksytocyny. Kontakty z czworonogami podnoszą też poziom beta-endorfiny, która uśm...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • Wydania czasopisma "Pies z Charakterem"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych numerów czasopisma w wersji elektronicznej
  • Zniżki na konferencje i szkolenia
  • ...i wiele więcej!

Przypisy