Nie dziś, kochanie

Zmiany nastroju u psa

Psychologia zwierząt

Czy się zdarza, że jednego dnia Twój pies – miły i przyjacielski, chcący się przytulać – drugiego dnia zupełnie nie ma ochoty na kontakt i zabawę? Zauważasz u niego zmiany nastroju, ale nie wiesz, z czego mogą one wynikać.

Budzisz się rano i widzisz wpatrujące się w Ciebie pełne miłości psie oczy. Witasz się ze swoim ulubieńcem, głaszcząc go i przytulając. Wracasz po południu z pracy, a on czeka uradowany, jakbyś był najważniejszą istotą w jego życiu. Nachylasz się i przytulasz go, czując pod palcami ciepłe, miękkie futro. Sprawia Ci też przyjemność, kiedy wieczorem leży tuż obok, a Ty możesz trzymać swoją dłoń na jego boku. Czy nie o tym marzyłeś, kiedy decydowałeś się na psa? Najlepszy przyjaciel, kompan w codzienności, ktoś, kim można się zaopiekować. 

Oczekiwania a rzeczywistość

A jeśli oczekiwania nie zawsze przystają do rzeczywistości? Być może zdarzyła Ci się sytuacja, w której pies odskoczył, zawarczał czy nawet kłapnął zębami, gdy go dotknąłeś. A może zamiast położyć się obok Ciebie, wolał położyć się gdzieś na uboczu? W jednej porze dnia przyjacielski, w innej staje się zupełnie niedostępny. Jednego dnia wesoły, następnego unika kontaktu. Jednego dnia z wyraźnym upodobaniem pozwala się głaskać, a drugiego warczy, jakby w...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • Wydania czasopisma "Pies z Charakterem"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych numerów czasopisma w wersji elektronicznej
  • Zniżki na konferencje i szkolenia
  • ...i wiele więcej!

Przypisy