O czym śnią nasze psy?

Psychologia zwierząt

Wasze psy w czasie snu biegają, szczekają, piszczą lub warczą? To znak, że coś im się śni. Psy śpią i śnią, niemal tak samo jak ludzie.

Psy potrafią przespać nawet ponad 50% całej doby (od dwunastu do do nawet ponad szesnastu godzin), odpoczywać przez 30%, natomiast bawić się przez 20%. Długość snu zależy jednak od kilku czynników, m.in. od rasy, płci czy wieku. Psy ras olbrzymich typu bernardyn czy mastiff poświęcają na sen prawie cały dzień. Także ciężarne suczki śpią więcej, ponieważ zmagają się z podwyższonym poziomem progesteronu. Większej ilości odpoczynku potrzebują też szczeniaki – nawet do 19 godzin na dobę. Inaczej ma się sprawa ze zwierzętami lękowymi i sfrustrowanymi, które wybudza niemal każdy hałas dochodzący z zewnątrz.

Nie budźmy psa!

Możemy wyróżnić dwie podstawowe fazy snu. Pierwsza to SWS (z ang. slow wave sleep) – oznacza czas, w którym pies zasypia, a jego mózg pracuje znacznie wolniej ( jednak ciało nadal pozostaje pobudzone. Kolejnym etapem – dużo ważniejszym! – jest REM (ang. rapid eye movement), zwany też fazą snu głębokiego. Zapewne nieraz widzieliście, jak psy podczas snu warczą, piszczą, machają łapkami czy szybko ruszają gałkami ocznymi. Faza REM stanowi ok. 12% z całego cyklu snu – dla porównania, u ludzi to 25%. 

Uwaga!

Nie budzimy psów podczas fazy REM. Wielu opiekunów, widząc te wszystkie dziwne ruchy, budzi psa, myśląc, że dzieje się coś niedobrego. 


Faza REM odpowiada za efektywną regenerację organizmu psa. Co to oznacza? To właśnie wtedy zwierzę utrwala w pamięci nowości z dnia, odpoczywa i nabiera sił. Sen bez tej fazy jest po prostu bezwartościowy. Niewyspany pies jest m.in. narażony na stres, ma problemy z nauką i utrwalaniem pamięci. 

Emocje na czterech łapach

Wyciszenie jest bardzo ważną kwestią, o której wielu ludzi zapomina. Pies pod koniec dnia powinien być spokojny, dlatego wieczorami lepiej unikać długich i aktywnych spacerów, zabaw, biegania oraz wszystkiego, co go pobudza. W przeciwnym razie można zapomnieć o odpoczynku, a nastawić się na dalsze aktywności i zabawę. Po wieczornym, relaksującym spacerze warto poćwiczyć z psem odsyłanie na miejsce, zafundować mu masaż i zgasić światło. To pomoże mu się rozluźnić i pozbyć stresu czy nadmiaru energii. 
Zadbajmy o to, aby legowisko psa znajdowało się z dala od przedpokoju czy ciągu komunikacyjnego. Dostosujmy też posłanie do upodobań naszego pupila. Warto więc zwrócić uwagę na jego rozmiar i materiał, z którego został zrobiony. Pies powinien swobodnie się w nim ruszać. Jeżeli większość dnia spędza on na podłodze, to legowisko powinno być z twardym materacem.
W ciągu dnia zapewnijmy psu odpowiednią dawkę ruchu oraz zajęć umysłowych. Zaliczają się do nich: węszenie, tropienie czy nauka komend. Możecie kupić specjalne zabawki pobudzające szare komórki czy porozrzucać ciastka po domu, albo pochować je w słoiku czy pod kocykiem. Dzięki temu pies zaspokoi wszystkie swoje potrzeby, rozrusza zmysły i wyciszy się na resztę dnia. 

O czym śnią psy?

Doktor Stanley Coren, emerytowany profesor z wydziału psychologii na Uniwersytecie Kolumbii Brytyjskiej, opublikował artykuł „Do dogs dream?” („Czy psy śnią?”), w którym opisyw...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • Wydania czasopisma "Pies z Charakterem"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych numerów czasopisma w wersji elektronicznej
  • Zniżki na konferencje i szkolenia
  • ...i wiele więcej!
Sprawdź

Przypisy