Pies na depresję - O roli kynoterapii

Relacje i komunikacja

Psy pomagają w różnych formach terapii dzieci i dorosłych. Zapewniają także cenne wsparcie w leczeniu depresji. Jaką rolę w nim odgrywają?

Według Światowej Organizacji Zdrowia depresja należy do najpoważniejszych chorób i jest jedną z głównych przyczyn samobójstw. Przeprowadzony na początku ubiegłego roku na grupie 1040 dorosłych Polaków sondaż wykazuje, że 61,4% respondentów zauważyło u siebie co najmniej jeden z objawów depresji utrzymujący się przez minimum dwa tygodnie. Ogólnie szacuje się, że 350 milionów ludzi na świecie, w tym 1,5 miliona Polaków, cierpi na depresję. Co roku zaś przyczynia się ona do miliona skutecznych prób samobójczych. 

I ty możesz zachorować…

Pierwszych objawów depresji często nie zauważa ani sam chory, ani jego najbliższe otoczenie. Różne dolegliwości – zmęczenie, bezsenność, brak apetytu, zaburzenia nastroju, trudności ze skupieniem – zrzucamy na karb przepracowania, złej pogody, nieodpowiedniej pory roku, nadmiaru obowiązków czy następstw pocovidowych. Tymczasem te objawy, jak również...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • Wydania czasopisma "Pies z Charakterem"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych numerów czasopisma w wersji elektronicznej
  • Zniżki na konferencje i szkolenia
  • ...i wiele więcej!

Przypisy