Pies to nie prezent

Psychologia zwierząt

Boże Narodzenie to nie najlepszy okres dla psów. Zwłaszcza tych podarowanych jako gwiazdkowe prezenty. Żywy upominek to pomysł nieprzemyślany i przede wszystkim nieodpowiedzialny. Setki, a nawet tysiące psów cierpią co roku z powodu ludzkich zachcianek i bezmyślności.

Adopcja lub kupno psa musi być świadomą decyzją przyszłych właścicieli, poprzedzoną rozpatrzeniem wszystkich za i przeciw. Musi również uwzględniać indywidualne cechy psów, takie jak gust, charakter, możliwości i poziom energii. 

Słodko-gorzki upominek

Otwieram oczy i czuję się szczęśliwy. Są ze mną rodzeństwo i kochająca mama. Czuję się bezpiecznie, ufnie więc idę za człowiekiem, którego już znam. On nagle bierze mnie na ręce i podaje komuś obcemu. Mama ostrzegała, że pewnego dnia pójdę do innego domu. Radośnie merdam ogonkiem i próbuję polizać nowo poznanego dwunożnego. Przytula mnie, coś mówi i bierze do samochodu. Po dłuższej chwili zatrzymuje się. Zawiązuje mi coś ładnego na szyi i mówi, że jestem prezentem. Brzmi dobrze, więc nie protestuję. Wchodzimy do domu, a tam od razu witają mnie radosne okrzyki i mały człowiek. Cały dzień się ze mną bawi, głaszcze i przytula. Obaj jesteśmy szczęśliwi. Wieczorem jednak c...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • Wydania czasopisma "Pies z Charakterem"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych numerów czasopisma w wersji elektronicznej
  • Zniżki na konferencje i szkolenia
  • ...i wiele więcej!

Przypisy