Poprzez miedze, poprzez łąki. Jak zadbać o psa na spacerze?

Trening behawioralny

Wydawałoby się, że spacer z psem to podstawowa i banalnie prosta czynność, którą wykonujemy kilka razy dziennie. Warto sobie uzmysłowić, że dla zwierzęcia jest to czas zaspokajania najważniejszych potrzeb. Nie tylko fizjologicznych, ale również aktywności fizycznej, eksploracji, węszenia, nawiązywania kontaktów społecznych i socjalizacji. Dlatego wybierając się na wspólny spacer, dobrze mieć w głowie mapę potrzeb naszego psa i tak ułożyć trasę, aby je zaspokoić.

Bez względu na miejsce zamieszkania pies ma prawo do codziennego spaceru. To potrzeba równie istotna, jak stały dostęp do wody, jedzenia i schronienia. Pamiętajmy, że duża ogrodzona posesja nie zwalnia z obowiązku wyprowadzenia psa na spacer. Niestety, wciąż rozpowszechnione jest przekonanie, że psy mieszkające w domach z ogrodem nie muszą wychodzić na spacery. Ich opiekunowie uważają, że spory kawałek ziemi zaspokaja przecież psią potrzebę ruchu. 
No to wyobraźmy sobie, że mamy do dyspozycji 200-metrowy, wspaniale urządzony dom, usytuowany na wielkiej zalesionej działce. Brzmi to jak bajka, ale tylko do czasu, kiedy dowiemy się, że owej posesji nie opuścimy aż do końca życia. Nasi pupile już po kilku dniach ekspl...

Ten artykuł jest dostępny tylko dla zarejestrowanych użytkowników.

Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się.

Przypisy