Psie marzenia

Psychologia zwierząt

Kiedy pies jest szczęśliwy? Gdy ma kosz pełen zabawek, największą kość z wystawy czy może człowieka obok siebie? A może sprawia mu radość zupełnie co innego? O czym marzą psy?

Każdy pies ma własny bagaż doświadczeń oraz indywidualne cechy charakteru, zatem każdy może odmiennie okazywać swoje szczęście. Istnieją jednak pewne powtarzające się reakcje, które interpretujemy jako okazywanie szczęścia.

Machanie ogonem to zazwyczaj wyraz pozytywnych emocji. Czasami jednak może być ono związane z agresją, ze strachem lub z niezadowoleniem. Należy wziąć pod uwagę pozycję ogona, postawę ciała, układ uszu i mimikę pyska. Podczas radosnej chwili ogon porusza się swobodnie i energicznie, uszy są naturalnie ułożone, a całe ciało psa – rozluźnione. Do tego dochodzą rozszerzone źrenice, pełne życia i blasku. 

Innym ważnym sygnałem psiego szczęścia jest jego codzienne zachowanie. Szczęśliwy pies, który czuje się bezpiecznie, odsłania brzuch, ma apetyt, jest zrelaksowany, śpi spokojnie, szuka bliskości oraz prowokuje do zabawy.

Dogonić szczęście

Przyjrzyjmy się temu, co powoduje, że pies czuje się szczęśliwy. Z pewnością będzie to kontakt z opiekunem: drapanie za uchem, głaskanie, spacery, zabawa, wspólna relacja oparta na partnerstwie i zaufaniu. 

 

Pamiętaj 
Psy odwzajemniają miłość ze zdwojoną siłą. Przy dobrej opiece tworzą z człowiekiem rodzinę i stado.

 

Bardzo ważne jednak jest znalezienie równowagi między umiarem a przesadą. Zwierzę nie powinno być stale w centrum uwagi, a opiekunowie nie powinni reagować na każdą jego zaczepkę. Warto stworzyć plan dnia, w którym minimum godzina zostanie przeznaczona wyłącznie dla psa. W jej trakcie opiekunowie powinni być wyłącznie dla swojego pupila, schować telefony i wyłączyć komputery.

Bardzo ważne są również psie przyjaźnie. Mimo wszystko relacja z człowiekiem nie zastąpi psu kontaktów z pobratymcami. Więź z drugim psem jest niezwykle istotna – daje poczucie szczęścia, zadowolenia z życia i spełnienia. Pies sam wybierze najlepszego kompana do eksplorowania świata, zabaw i nauki. Dzięki temu zaspokoi swoje potrzeby społeczne, a socjalizacja będzie przebiegała prawidłowo. Izolowanie pupila od innych psów przyniesie wyłącznie negatywne skutki. 

Granice rozsądku

I tutaj jednak trzeba zachować zdrowy rozsądek. Czas spędzony z drugim psem nie może być wypełniony wyłącznie wspólnym szaleństwem. Spowoduje to nadmierną ekscytację, zbyt duże pobudzenie i problemy z mijaniem psów. Opiekunowie psów powinni podzielić wspólne spacery na części – najpierw kilka minut szaleństwa, później spacer równoległy przeplatany z aktywnością węchową.

Psy muszą zaspokajać własne potrzeby – nie tylko fizjologiczne (głód, pragnienie czy wypróżnianie), ale także fizyczne i umysłowe. Zwierzęta te są drapieżnikami, mimo udomowienia wciąż posiadają geny swoich dzikich przodków. Koniecznie zatem trzeba stworzyć psu możliwość eksplorowania świata (na lince treningowej, dłuższej smyczy lub ogrodzonym terenie), zdobywania pożywienia (zabawy węchowe) oraz zaspokajania potrzeb psychicznych i łowieckich (zabawy umysłowe, gonitwa). Warto włączyć do codziennej rutyny ćwiczenia z szukaniem smakołyków, zabawy szarpakiem czy elementy pokonywania toru przeszkód. Jeżeli w okolicy nie ma specjalnego placu zabaw, można wykorzystać drzewa, słupki, ławki.

Grunt to zdrowie

Kolejna kwestia to samopoczucie i zdrowie. Ważna jest regularna profilaktyka, wizyty u weterynarza, odpowiednia karma oraz przysmaki na zdrowe zęby. Nie wolno ulegać słodkim oczkom oraz błagalnemu spojrzeniu i przekarmiać psa smakołykami. Otyłe zwierzę ma problemy ze stawami, z sercem oraz ogólnym stanem organizmu. Odbija się to na jego szczęściu – nie może biegać, skakać, źle się czuje, szybko się męczy i nie korzysta w pełni z życia.

Jasne zasady 

Jasne zasady są kluczowym...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • Wydania czasopisma "Pies z Charakterem"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych numerów czasopisma w wersji elektronicznej
  • Zniżki na konferencje i szkolenia
  • ...i wiele więcej!
Sprawdź

Przypisy