Sylwester nam niestraszny

Psychologia zwierząt

Ostatnie dni starego roku i pierwsze dni nowego to wyjątkowo trudny czas dla większości psów, ale także dla ich opiekunów. Huk i błyski fajerwerków są bowiem dla zwierząt wyjątkowo nieprzyjemnym doznaniem, ludzie zaś często po prostu nie wiedzą, jak pomóc swoim pupilom.  
 

Istnieją sprawdzone rozwiązania z zakresu terapii naturalnych i komplementarnych, z których bezpiecznie mogą skorzystać opiekunowie psów, zwłaszcza tych mocno reagujących na huk wystrzałów lub inne hałasy. Kilka z nich prezentuję w tym artykule. Pamiętajmy jednak, że nie ma w tej kwestii uniwersalnych sposobów, dlatego warto jak najwcześniej rozpocząć poszukiwania tych, które są najlepiej dopasowane do naszych czworonogów. Prezentowane przeze mnie metody mają jednak ważną zaletę – można je ze sobą dowolnie łączyć.

Dotykanie i owijanie

Metoda Tellington TTouch od ponad 30 lat oferuje opiekunom psów proste techniki dotykowe i owijkowe. Dzięki nim mogą oni bezpiecznie i skutecznie pomagać swoim czworonogom w rozluźnianiu napięć fizycznych, a w konsekwencji emocjonalnych i behawioralnych.
Dotykiem okażemy psu mocne wsparcie, ale pod warunkiem że wiemy, jak z niego skorzystać. Zazwyczaj w sytuacjach podwyższonego stre...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • Wydania czasopisma "Pies z Charakterem"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych numerów czasopisma w wersji elektronicznej
  • Zniżki na konferencje i szkolenia
  • ...i wiele więcej!

Przypisy