Ucisk, który leczy

Akupresura dla psa

Psychologia zwierząt

Główna zasada medycyny holistycznej głosi, że to, co najbardziej widoczne, i to, co najgłośniej krzyczy, nie jest tym, czym będziemy się zajmować – przyczyna bowiem tkwi gdzie indziej.

Akupresura jest metodą zaczerpniętą z tradycyjnej medycyny chińskiej, służącą od kilku tysięcy lat przywracaniu zdrowia ludziom i zwierzętom. Podobnie jak inne elementy wschodniej medycyny, skupia się przede wszystkim na wzmocnieniu organizmu i wsparciu naturalnych procesów samoleczenia. Jedną z podstawowych zasad tej formy leczenia było i jest reagowanie na najdrobniejsze sygnały organizmu, które świadczą o jakichś zaburzeniach. 

W poszukiwaniu zdrowia

W medycynie chińskiej dużą wagę przykłada się do szukania zdrowia, a nie leczenia choroby. Dlatego w terapii zwierząt koncentrujemy się na dobraniu odpowiednich zarówno diety i ziół, jak i punktów akupunktury/akupresury. W moich wcześniejszych artykułach opisałam m.in. teorię pięciu elementów. Dzięki niej wiemy, w jaki sposób poszczególne organy wzajemnie na siebie wpływają i ze sobą współpracują. Teoria ta wyjaśnia również, jak nieprawidłowości w pracy danego organu mogą się manifestować na zewnątrz oraz które emocje psa wzmacniają te zaburzenia.
Każdy opiekun psa, który do mnie przychodzi, otrzymuje obszerny formularz z wieloma pytaniami. Część z nich dotyczy spraw z pozoru błahych, np. czy zwierzę wybiera cieplejsze, czy zimniejsze miejsca do spania, jak wygląda jego język (kolor, nalot, tekstura), czy jego zachowanie pogarsza się w określonej porze roku, dnia albo przy danej pogodzie, jakich urazów doświadczył w przeszłości, czy jego sierść jest w pewnych miejscach jaśniejsza. Ten kwestionariusz pokazuje mi, gdzie zaburzenie jest „najgłośniejsze” i jakie są jego możliwe przyczyny. 
Jeśli w odpowiedzi otrzymuję informację, że pies miewa biegunki, infekcje grzybicze, jego język jest gąbczasty i ma gruby biały nalot oraz odcisk zębów po bokach, a do tego szuka cieplejszych miejsc do spania, będzie to dla mnie sygnał, że trzeba u psa wzmocnić funkcjonowanie śledziony i trzustki, gdyż są to objawy związane właśnie z tymi narządami. Prawdziwa przyczyna może jednak tkwić w zaburzeniach pracy narządów bezpośrednio połączonych ze śledzioną czy trzustką, np. od nerek lub jelita cienkiego. Biorę też pod uwagę aspekt emocjonalny, który w większości wypadków przyczynia się do określonych reakcji na poziomie fizycznym, zaburzając procesy fizjologiczne i metaboliczne w organizmie.

Ważne

Medycyna Wschodu nie czeka, aż zaburzenie rozwinie się w coś poważniejszego. W medycynie zachodniej podejście jest dokładnie odwrotne – skupia się ona nie na zapobieganiu, ale na leczeniu, i to często w momencie, gdy choroba znacznie już osłabi organizm. Ponadto koncentruje się jedynie na widocznych objawach, zamiast dążyć do odkrycia pierwotnej przyczyny dolegliwości.

POLECAMY


Kanały energetyczne

W jaki sposób akupresura pomaga przywrócić równowagę oraz wzmocnić organizm? Według Tradycyjnej Medycyny Chińskiej przez ciała ludzi i zwierząt przebiegają tzw. meridiany, czyli kanały energetyczne, które mają wyjątkowe znaczenie dla pracy zarówno przyporządkowanych im narządów, jak i obszarów, przez które przechodzą. Głównych meridianów jest dwanaście i współpracują one ze sobą. Przepływa przez nie krew oraz energia życiowa Qi. Gdy któryś z tych kanałów zostanie zablokowany, pojawiają się zmiany w zachowaniu (np. zwiększona lękliwość bądź agresja), problemy trawienne, alergie, a nawet ból czy kulenie, które na pozór nie ma uzasadnienia. Każdy meridian ma kilkanaście lub nawet kilkadziesiąt punktów akupresury, które mogą być stymulowane przez nacisk kciukiem lub palcem wskazującym albo za pomocą igły (to powinien robić wykwalifikowany specjalista). Taka stymulacja usuwa blokady i przywraca prawidłowy przep...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • Wydania czasopisma "Pies z Charakterem"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych numerów czasopisma w wersji elektronicznej
  • Zniżki na konferencje i szkolenia
  • ...i wiele więcej!
Sprawdź

Przypisy