Udomowiony stróż
Zachowania stróżujące i terytorialne u naszych psów to zupełnie naturalne zjawisko. Można powiedzieć, że to jedna z wartości dodanych procesu udomowienia psa i trzymania go blisko człowieka. Zdolność czworonoga do alarmowania, kiedy w pobliżu domostw ludzkich pojawiało się potencjalne zagrożenie, była wysoko ceniona. Również dziś zachowania stróżujące i terytorialne u psów bywają pożądane, zwłaszcza u psów pracujących, których zadaniem jest pilnowanie terenu. Pozwalają ochronić zwierzęta hodowlane i przestrzec opiekunów przed nieproszonymi gośćmi. Do takich celów warto wybrać odpowiedni typ psa i przygotować go do pełnienia tej funkcji, najlepiej pod okiem specjalisty. Niewłaściwie poprowadzony i niezsocjalizowany pies stróżujący może stanowić niebezpieczeństwo dla otoczenia, również najbliższego. Co jednak z psami odgrywającymi inną rolę, żyjącymi w miastach, gdzie występuje duże zagęszczenie ludzi i zwierząt, a ruch bezpośrednio za drzwiami wejściowymi domu czy mieszkania jest nieunikniony?
Pamiętaj
Czuwanie nad posesją, ostrzeganie i alarmowanie opiekuna przed niepokojącymi sytuacjami to dla psa praca. Nie każdy pies nadaje się do jej wykonywania. Trening psa stróżującego powinien prowadzić profesjonalista, a opiekun – zadbać o właściwą socjalizację i zaspokojenie potrzeb czworonoga.
Najczęściej kiedy pies mieszka z nami od szczeniaka, przyzwyczaja się do odgłosów pojawiających się w konkretnym środowisku. Czasem jednak nie wszystko idzie po naszej myśli w wychowaniu psa lub dołącza on do naszego domu w późniejszym wieku, a pojawiające się dźwięki są dla niego nowością. Wówczas szczekanie, choć jest naturalnym wzorcem zachowania, może pojawiać się nadmiernie i stać się zachowaniem niepożądanym przez opiekunów.
POLECAMY