Dominacja
Wzorzec zachowań dominacyjnych jest obecny w repertuarze zachowań psa. Czym więc są zachowania dominacyjne i czemu służą w świecie komunikacji psów? Możemy powiedzieć, że dominacja jest cechą relacji społecznej między psami, z których jeden wygrywa (dominuje) w powtarzalnych interakcjach związanych z rywalizacją, a drugi (poddany) zazwyczaj wycofuje się bez eskalacji. Dominacja społeczna może być więc interpretowana jako rodzaj konwencji pozwalającej zwierzętom żyjącym w grupie społecznej rozwiązywać konflikty pokojowo, bez narażania się na zranienie.
WAŻNE
Dominacja społeczna u psów to ułatwiająca przejrzystość funkcjonowania w grupie, konwencja, pozwalająca zwierzętom rozwiązywać konflikty pokojowo, bez narażania się na zranienie.
Relacja dominacyjna ma także swoją łagodną stronę, o czym rzadko się wspomina. Pojawia się także w związku z nawiązywaniem i podtrzymywaniem więzi między osobnikami żyjącymi w jednej grupie. Wówczas psy samodzielnie okazują podporządkowanie, które nie zostało wcześniej wywołane zachowaniem dominacyjnym lub agresywnym innego psa. Dominacja i podporządkowanie opisywane są więc raczej jako spoiwo grupy, w której psy żyją na co dzień, maj...