Zachowania dominacyjne psów

Relacje i komunikacja

Czy pies może być dominujący? Czy może chcieć zdominować domowników lub inne psy? I co to właściwie oznacza? Próbujesz zrozumieć jego zachowanie, szukasz odpowiedzi, ale internet pełen jest sprzecznych informacji. Trenerzy i behawioryści także często różnią się w przekazie, a słowo „dominujący” stało się wielkim workiem, do którego wrzuca się zachowania psa o rozmaitej genezie.

Dominacja

Wzorzec zachowań dominacyjnych jest obecny w repertuarze zachowań psa. Czym więc są zachowania dominacyjne i czemu służą w świecie komunikacji psów? Możemy powiedzieć, że dominacja jest cechą relacji społecznej między psami, z których jeden wygrywa (dominuje) w powtarzalnych interakcjach związanych z rywalizacją, a drugi (poddany) zazwyczaj wycofuje się bez eskalacji. Dominacja społeczna może być więc interpretowana jako rodzaj konwencji pozwalającej zwierzętom żyjącym w grupie społecznej rozwiązywać konflikty pokojowo, bez narażania się na zranienie. 

WAŻNE

Dominacja społeczna u psów to ułatwiająca przejrzystość funkcjonowania w grupie, konwencja, pozwalająca zwierzętom rozwiązywać konflikty pokojowo, bez narażania się na zranienie.


Relacja dominacyjna ma także swoją łagodną stronę, o czym rzadko się wspomina. Pojawia się także w związku z nawiązywaniem i podtrzymywaniem więzi między osobnikami żyjącymi w jednej grupie. Wówczas psy samodzielnie okazują podporządkowanie, które nie zostało wcześniej wywołane zachowaniem dominacyjnym lub agresywnym innego psa. Dominacja i podporządkowanie opisywane są więc raczej jako spoiwo grupy, w której psy żyją na co dzień, maj...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • Wydania czasopisma "Pies z Charakterem"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych numerów czasopisma w wersji elektronicznej
  • Zniżki na konferencje i szkolenia
  • ...i wiele więcej!

Przypisy