Zapachy, które leczą - Aromaterapia metodą na wyciszenie

Psychologia zwierząt Otwarty dostęp

Aromaterapia to już nie tylko moda. Traktowana jest coraz poważniej jako godna zaufania forma leczenia różnych zaburzeń. I co ważne – okazuje się skuteczna w wypadku nie tylko ludzi, ale także psów.

O skuteczności aromaterapii decydują olejki eteryczne. Olejki eteryczne to metabolity wtórne, które gromadzą się w liściach, kwiatach, nasionach, łodygach czy korzeniach roślin. Wykorzystuje się je do: destylacji parą wodną, ekstrakcji, wyciskania lub fitolizacji (mówiąc najprościej, polega ona na uzyskiwaniu olejków dzięki użyciu ekologicznych rozpuszczalników).   

Pies sam wybiera

Pierwszą specjalistką, która uznała, że aromaterapię można stosować także wobec zwierząt, była Caroline Ingraham, twórczyni metody zoofarmakognozji stosowanej. Ważna jest przy tym umiejętność interpretowania reakcji zwierzęcia, która pozwala zrozumieć, czy potraktuje ono podany specyfik jako skuteczny. Metoda ta pozwala nabrać pokory wobec instynktownej mądrości naszych braci mniejszych w wyborze jak najlepszych metod leczenia ich przypadłości. Substancje wykorzystywane w zoofarmakognozji stosowanej to przede wszystkich olejki eteryczne, ale także hydrolaty i zioła. Można je podzielić ze względu na właściwości lecznicze, a więc np. na wspierające układ moczowy i trawienny, poprawiające nastrój czy ułatwiające modulację emocji. Warto przy tym podkreślić, że jeden olejek może pełnić kilka funkcji ze względu na zawartość wielu złożonych składników aktywnych.
 

Zoofarmakognozja
Zoofarmakognozja stosowana to metoda oparta na wspieraniu zwierząt w przypadłościach fizycznych i emocjonalnych oparta na mechanizmach samodecydowania i samoleczenia.


Wędrówka zapachów

W jaki sposób aromaterapia może wpłynąć pozytywnie na zdrowie fizyczne oraz stan emocjonalny psa? W momencie, gdy pies wącha olejek, molekuły lotne wchodzą w interakcję z receptorami chemicznymi w psim nosie, które z kolei przetwarzają te informacje w impulsy nerwowe. Co za tym idzie, dzięki opuszce węchowej są one następnie kierowane do różnych części mózgu, wpływając tym samym na układ limbiczny (zarządzający emocjami i pamięcią), a także funkcje fizjologiczne i hormonalne. 

W przypadku, gdy pies intensywnie węszy olejek, molekuły poprzez płuca, a następnie serce przenikają do krwioobiegu.

Jako że olejki eteryczne są substancjami rozpuszczalnymi w tłuszczach, mogą przeniknąć do mózgu oraz układu nerwowego.

Jednoznaczne sygnały

Zdarza się także, że zwierzę pokazuje na swoim ciele miejsce, w które trzeba wetrzeć specyfik. Wtedy jednak olejek powinien być odpowiednio rozcieńczony – nigdy nie nakładamy go w formie nierozcieńczonej bezpośrednio na skórę zwierzęcia, gdyż może dojść do podrażnienia.

Po zaproponowaniu psu olejku należy obserwować reakcję zwierzęcia. Oznakami zainteresowania mogą być: oblizywanie nosa i ziewanie (w tych okolicznościach są to sygnały odpuszczania napięcia, a nie stresowe), położenie się obok buteleczki, przymykanie oczu, mlaskanie, wejście w trans (stan, w którym pies zasypia, często...

Artykuł jest dostępny dla zalogowanych użytkowników w ramach Otwartego Dostępu.

Jak uzyskać dostęp? Wystarczy, że założysz bezpłatne konto lub zalogujesz się.
Czeka na Ciebie pakiet inspirujących materiałów pokazowych.
Załóż bezpłatne konto Zaloguj się

Przypisy