Kynofobia – lęk przed psem

Relacje i komunikacja

Kynofobia – czyli paniczny lęk przed psem – to problem, który miłośnikom psów trudno sobie wyobrazić. A jednak istnieje i wielu osobom naprawdę utrudnia życie.

Od zarania dziejów ludziom towarzyszy lęk. Pomagał przetrwać, wyczulał bowiem na niebezpieczeństwo i pomagał strzec się przed nim. Lęk to naturalna reakcja organizmu na stresujące sytuacje. 
Lęk jest czymś innym niż strach. Strach to reakcja na konkretny zagrażający bodziec. Pod jego wpływem organizm wchodzi w stan czujności i wybiera jeden z mechanizmów obronnych: ucieczkę albo walkę. Lęk zaś jest reakcją na złe przeczucia, wymykającą się spod kontroli wyobraźnię czy irracjonalne zagrożenie. Osoby cierpiące na zaburzenia lękowe widzą zagrożenia tam, gdzie inni ich nie dostrzegają. Ten stan ogranicza im możliwości działania i zmniejsza satysfakcję z codziennego życia. Tacy ludzie czują ciągłą wyczerpującą potrzebę rozwiązywania problemów, ich powstrzymywania i zażegnywania, w dodatku nierozumianą przez innych. Osobom dotkniętym zaburze...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • Wydania czasopisma "Pies z Charakterem"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych numerów czasopisma w wersji elektronicznej
  • Zniżki na konferencje i szkolenia
  • ...i wiele więcej!

Przypisy