Nieśmiały pies

Relacje i komunikacja

Wśród psów – jak wśród ludzi – są ekstrawertycy i introwertycy. Do tych pierwszych zaliczymy zwierzęta odważne, otwarte i chętne do relacji. Te drugie będą raczej stronić od kontaktów. Jak zbudować w nich poczucie bezpieczeństwa oraz zaufanie do ludzi i innych psów?

Psy nieśmiałe to psy wycofane z życia społecznego. Niechętnie wchodzą w interakcje z innymi ludźmi czy zwierzętami, łatwo się płoszą i z trudem dają się przekonać do nowych rzeczy. Często opiekunowie uznają nieśmiałość za zaletę, bo ich pupile są wtedy spokojni, dużo śpią i wydają się bezproblemowi. 
Nieśmiałość jest jednak pewnego rodzaju zaburzeniem behawioralnym, którego nie należy bagatelizować. U jego podstaw leży brak poczucia bezpieczeństwa i pewności siebie. Kiedy zdamy sobie z tego sprawę, wtedy spokój i grzeczność zwierzęcia przestają być cechami tak pożądanymi, jak były na początku. 
Warto też mieć świadomość, że psy, które dużo szczekają i wydają się agresywne, tak naprawdę mogą być nieśmiałe. Dlaczego tak się zachowują? Prawdopodobnie wcześniej daw...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • Wydania czasopisma "Pies z Charakterem"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych numerów czasopisma w wersji elektronicznej
  • Zniżki na konferencje i szkolenia
  • ...i wiele więcej!

Przypisy