Potęga psiego węchu

Relacje i komunikacja

My, ludzie, żyjemy głównie w świecie ruchomych obrazów i na pierwszym miejscu stawiamy to, co widzimy. Psy zaś postrzegają świat za pomocą nosa.

Psi nos jest wyjątkowy. Ma więcej rzęsek i różnorodnych receptorów, a także wiele szczególnych cech, które czynią z niego tak wyjątkowy organ. Zwróćmy uwagę na kilka z nich:

  • psie nozdrza mają szczeliny po bokach, dzięki którym mogą pochłonąć większą ilość powietrza,
  • każde z psich nozdrzy jest samodzielne (poruszają się niezależnie od siebie), co umożliwia precyzyjne lokalizowanie źródła zapachu,
  • procesy wąchania i oddychania są niezależne, dzięki czemu analiza węchowa może się odbywać cały czas,
  • wilgotny nos ułatwia wyłapywanie cząsteczek zapachowych, ponieważ rozpuszczają się one w wodzie,
  • dyszenie utrudnia analizowanie zapachów,
  • prawe nozdrze połączone jest z prawą półkulą, która analizuje zapachy nieprzyjemne, nieznane, budzące niepokój albo lęk, lewe nozdrze połączone jest z lewą półkulą, która analizuje znane, bezpieczne zapachy.

Psy są specjalnie szkolone do wykrywania różnych substancji. Po takim przygotowaniu potrafią odnaleźć substancje zakazane, materiały wybuchowe, dopalacze, miny, wytropić szkodniki, pluskwy czy nawet przemycony do więzienia telefon komórkowy. 

 

Pamiętaj 
Psy mają nad podniebieniem tzw. organ lemieszowo-nosowy, dzięki któremu odczytują hormony ludzi i zwierząt. Identyfikują dzięki temu potencjalnych partnerów czy odróżniają przyjaciół od wrogów.

 

Pasjonująca lektura zapachów

Wszystkie psy zbierają za pomocą węchu mnóstwo informacji, nawet jeśli nigdy nie były na żadnym treningu węchowym. Wyczuwają zmiany pogody, znają zapachy poranka, potrafią rozpoznać chorobę, przygnębienie czy nawet ciążę. Można śmiało stwierdzić, że psy za pomocą węchu czytają nie tylko to, co się dzieje teraz, ale także to, co się działo w przeszłości, oraz to, co się wydarzy w przyszłości. Krótko mówiąc: potrafią odczytywać zapachy w czasie.

 

 

Jak podaje Alexandra Horowitz w fascynującej książce Nosem psa (polecam tę lekturę, powinna to być pozycja obowiązkowa dla każdego opiekuna psa), pewna foksterierka była w stanie zidentyfikować zapach brudnych skarpetek, gdy stężenie kwasu masłowego (głównego składnika niezbyt przyjemnych woni) wynosiło jeden miligram na 100 milionów metrów sześciennych powietrza. Dla porównania: człowiek wyczuje zapach skarpetek w pomieszczeniu o objętości 40 metrów sześciennych, i to tylko chwilę po zdjęciu butów. Inny przykład. Człowiek wyczuje porcję perfum z jednego psiknięcia w niedużym pokoju, a pies – na krytym stadionie. I gdyby mógł mówić, wymieniłby wszystkie pojedyncze zapachy, jakie czuje, a nie tylko określił markę i rodzaj kosmetyku.

Aromatyczne wizytówki

Zapachy i nosy służą psom także do komunikacji. Ludzie największą uwagę zwracają na komunikację werbal...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • Wydania czasopisma "Pies z Charakterem"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych numerów czasopisma w wersji elektronicznej
  • Zniżki na konferencje i szkolenia
  • ...i wiele więcej!
Sprawdź

Przypisy