SAFE-ANIMAL – skuteczne odnajdowanie zaginionych zwierząt

Relacje i komunikacja Otwarty dostęp

Jak zapewnić psu bezpieczeństwo, a opiekunowi spokój, podczas pobytu z czworonogiem w terenie? Czipowanie i elektroniczna rejestracja psów znacznie zwiększa szanse na szczęśliwy powrót do domu zwierzęcia w razie nieprzewidzianego nieszczęśliwego zdarzenia – jego ucieczki lub kradzieży.

Międzynarodową bazą danych, która nadzoruje w Polsce elektroniczny system znakowania zwierząt, jest SAFE-ANIMAL. Z bazy tej można korzystać poprzez serwis webowy SAFE-ANIMAL oraz aplikację mobilną o tej samej nazwie. 
Dostęp do bazy danych mają lekarze weterynarii, schroniska dla bezdomnych zwierząt, fundacje, straż miejska oraz policja. W bazie SAFE-ANIMAL rejestrują dane wszystkie miasta i schroniska, w których bezpłatnie znakuje się zwierzęta. Możliwość rejestracji swojego zwierzęcia ma także każdy opiekun psa lub kota posiadającego czip. 

Jak to działa?

Rejestrując swojego pupila, umieszczamy w bazie danych informacje dotyczące zwierzęcia (m.in. jego numer czip i zdjęcie) oraz nasze dane kontaktowe. Wygrawerowany na zawieszce do szelek lub obroży kod QR, po zeskanowaniu smartfonem, przenosi na stronę rejestracji konkretnego mikroczipa w SAFE-ANIMAL. Dzięki temu osoba, która znajdzie naszego psa, błyskawicznie widzi dane zwierzęcia i ma możliwość kontaktu z nami – opiekunami. 
Rejestracja zapewnia opiekunowi dostęp do skutecznego ogólnopolskiego systemu ZNALEZIONE/ZAGINIONE. Zgłasza się w nim znalezienie lub zaginięcie zwierzęcia, koordynuje działania między placówkami (schroniskami, lekarzami weterynarii, także prywatnymi użytkownikami), aby finalnie doprowadzić do szczęśliwego powrotu zabłąkanego zwierzęcia do jego domu.
Aplikacja może zostać pobrana i użytkowana także w innych krajach. Wszystkie funkcje aplikacji będą sprawnie działać również poza granicami Polski (chociaż obecnie aplikacja dostępna jest tylko w języku polskim). 

POLECAMY

Fundacja SAFE-ANIMAL

Wspomniana baza danych funkcjonuje w Polsce od 18 lat dzięki działalności Fundacji SAFE-ANIMAL. Jej celem jest niesienie realnej pomocy właścicielom i opiekunom w sytuacji kryzysowej, która wymaga natychmiastowej reakcji.
Cały projekt od początku finansowany jest ze środków własnych Fundacji SAFE-ANIMAL. Ewentualne powstałe nadwyżki finansowe są przekazywane na realizację zadań statutowych Fundacji SAFE-ANIMAL, a więc propagowanie znakowania zwierząt jako skutecznej formy ograniczania bezdomności zwierząt w Polsce.
Na szczeblu krajowym Fundacji SAFE-ANIMAL współpracuje z jednostkami samorządu terytorialnego, organizacjami pozarządowymi, a także z lekarzami weterynarii. Rejestruje dane na potrzeby m.in. Miasta Stołecznego Warszawy, Poznania, Gdańska, Krakowa, Łodzi.
Współpracę międzynarodową Fundacji SAFE-ANIMAL umożliwia jej członkostwo w takich organizacjach, jak np. Europejskie Zrzeszenie Baz Danych EUROPETNET z siedzibą w Brukseli, w której zarejestrowanych jest ponad 100 milionów numerów mikroczipów.

Skuteczność

Według danych SAFE-ANIMAL około pięciu tysięcy zaginionych zwierząt kwartalnie odnajduje swój dom dzięki bazie danych i stworzonemu systemowi. W bazie jest obecnie niemal 3 miliony danych osobowych opiekunów zwierząt. Szacuje się, że aplikacja ma ponad 400 tysięcy zadowolonych użytkowników w Polsce. 


Zeskanuj kod i zobacz, jak działa aplikacja.

Przypisy